سر گذاشتن در یک بالش مناسب و استاندارد یکی از راه‌های مهم برای سلامتی است. خوابیدن روی بالشت نامناسب سبب بیماری هایی نظیر انواع سردردها، بی حس شدن شانه و بازو خواهد شد. حتی یکی از عوامل مهم خر و پف کردن انتخاب نا صحیح بالش است. بالش های از مواد مختلفی پر می شوند و شاید از خود بپرسید کدام الیاف بالش مناسب تر است ؟ الیاف بالش می بایست بهداشتی و متناسب با وضعیت ما باشد. متخصصین این حوزه توصیه کرده اند که هر ۱۲ یا ۱۸ ماه یک بار می بایست بالش را تعویض کرد. اگر عمر بالش هایی که استفاده می کنید از این میزان عبور کرده حتما می بایست بالشی جدید تهیه کنید.

«داشتن بالشی مناسب هنگام خواب تنها به بهبود کیفیت خواب ما کمک نمی کند، بلکه باعث می شود استراحتی سالم و کامل هم داشته باشیم و صبح روز بعدمان را با شادابی بیشتری آغاز کنیم.» دکتر میشل بروس

انواع الیاف بالش

بالش هایی که شرکت های نساجی و وسایل خواب تولید می کنند به کمک دستگاه پرکن بالش بدون دخالت دست و به طور بهداشتی از مواد مختلفی پر می شوند که هرکدام از این الیاف به فراخور شرایط مصرف کننده استفاده می شود.

  • بالش پشمی و پنبه ای

محتویات بالش ها می تواند از جنس پنبه و پشم و ترکیبی از هردو باشد. اما به این نکته باید توجه کرد که میزان حساسیت و آلرژی به این مواد بسیار بالا است و جزو بالش های حساسیت زا محسوب می شود و برای کودکان و افراد مبتلا به آسم توصیه نمی شود. میکروب و قارچ در پشم و پنبه رشد خوبی دارند بنابراین باید به این مقوله توجه نمود. البته این مواد گرم هستند و در فصول سرد گزینه مناسبی به شمار می آیند.

  • کرک و انواع پر

کرک و پر به دلیل نرمی و سفتی متعادلی که دارند سر و گردن را در هنگام خواب راحت نگه می دارد و به همین علت بهترین بالش محسوب می شود و متخصصان این حوزه بر این موضوع صحه می گزارند.

  • فوم

قوم های مصنوعی بدون حساسیتی هستند. در انتخاب فوم توجه به تراکم آن کنید چرا که هرچه تراکم آن بیشتر شود میزان فرو رفتگی سر در آن کمتر می شود.

  • الیاف مصنوعی

تراکم نیز در بالشت های پر شده با الیاف مصنوعی اهمیت ویژه دارد. اگر تراکم آن کم باشد سبب فرو رفتن سر و گردن در آن می شود و روز خود را بر گردن درد شروع خواهید کرد.

بالش پنبه ای

بالش پنبه ای

ویژگی های بالش خوب

قبل از خرید بالش حتما به مواد درون آن توجه کنید. الیاف مضر سبب انتقال انواع آلرژی ها به پوست و موی سر شما می شوند. درزی از بالش باز نباشد و پارچه روی آن کاملا دور دوزی شده باشد. بالشت ها می بایست توسط دستگاه بسته بندی بالش، وکیوم و پلمپ شده باشند تا از ورود آلودگی ها جلوگیری کند.

از اینکه روی بالش انتخاب خود در همان فروشگاه به منظور امتحان سر بزارید اصلا خجالت نکشید. سفتی بیش از حد و یا نرمی آن اصلا مجوزی برای خوب یا بد بودن محصول نیست. حتما توجه کنید که بالش خوب هنگام خوابیدن سر را هم تراز با شانه‌های ما قرار می‌دهد؛ بدین معنی که سر نباید به عقب یا جلو خم گردد.

ارتفاع بالش نیز یکی از معقوله های مهم در این زمینه است و به راحتی فرد استفاده کننده مرتبط خواهد بود اما ارتفاع استاندارد آن چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۶ سانتی متر است. ارتفاع بلند بالش باعث ایجاد گرفتگی گردن و سردرد می شود اما اگر عادت به خوابیدن بر روی این چنین بالشت هایی دارید نیازی به ترک عادت نیست.

حتما در انتخاب بالش به نوع کاربرد و شخص استفاده کننده توجه کنید. متخصصان معتقدند که از بالش نباید برای کودکان کمتر از یک سال استفاده کرد. بالش و نرمی ان می توان جلوی تنفس کودک را بگیرد و خطر آفرین باشد.

بیشتر بخوانید: تشک سفت بهتر است یا نرم ؟

شستشوی بالش

ما همواره بر روی بالش دچار تعریق می شویم. این تعریق به مرور سبب رشد قارچ ها روی پارچه و درون بالش می شود. چون این آلودگی ها با چشم غیر مسلح دیده نمی شود ما آن ها را نادیده می گیریم. به همین دلیل برای جلوگیری از عوامل بیماری زا بهتر است هرچند مدت بالش های خود را شستشو دهیم.

این مدت برای شستشوی رو بالشی کمتر است و می بایست هر ۲ ماه یکبار رو بالشی های خود را در آورده و شستشو دهیم. خود بالش نیز با توجه به محتویات آن قابل شستشو است. اما توجه داشته باشید اگر رو باشتی خود را به صورت مداوم شستشو دهیم، خود بالش نیازمند شستشوی سالیانه است.

تمام انواع الیاف بالش را می توان به کمک ماشین لباسشویی شست به جز بالش هایی که با پشم و پنبه پر شده اند. پنبه و پشم بعد از آب خوردن به هم چسبیده و گوله گوله می شوند. به همین علت می بایست ابتدا محتویات بالش را جداگانه شست و خشک کرد، و سپس آن ها را با دست باز کرد و مجددا درن بالش ریخت. حال شاید بهترین درک کرده باشید که کدام الیاف بالش مناسب تر است برای شما.