ویژگی های تخت خواب استاندارد

داشتن سرویس خواب از وسایل مهم و جدایی ناپذیر اتاق خواب محسوب می شود که خانواده ها با سلایق مختلف به دنبال تهیه آن هستند. انسان ها حدود یک‌ سوم زندگی خود را در رختخواب می­‌گذراند، به همین دلیل داشتن یک خواب راحت نیروی موردنیاز برای فعالیت‌­های روز مره ما را تأمین می‌­کند.

سرویس خواب شامل تخت و تشک خوشخواب، ملحفه و بالش، کمد، میز آرایش و صندلی می شود. اما سوالی که مطرح می شود این است که ویژگی های تخت خواب استاندارد چیست؟ در مطلب زیر به صورت مختصر به این سوال می پردازیم.

سرویس خواب استاندارد

زمانی سرویس خواب مناسب تلقی می شود که یک استراحت خوب و راحت و خواب شبانه دلچسب را برای شما به همراه داشته باشد. رسیدن به این موارد نیازمد این است که همه تجهیزات خواب با یکدیگر هماهنگ باشند. در این بین طراحی، هماهنگی و جنس به کار رفته در سرویس خواب اهمیت بسیاری دارد. هرچند تنوع زیادی در تخت و کمد و انواع مشتقات وسایل خواب وجود دارد اما انتخاب تخت خواب استاندارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

اندازه مناسب برای تخت خواب

طول و عرض تخت

با توجه به کوچکی منازل و کمبود فضا، گاهی خانواده ها به دنبال تخت خواب با اندازه نا متعارف و غیر استاندارد هستند تا فضای زیادی اسغال نکند. غافل از اینکه خارج شدن اندازه استاندارد تخت ها لطمات زیادی به سلامتی انسان وارد می کند و شرایط را برای خواب راحت محیا نمی کند. همچنین کوچک بودن تخت حس بدی به انسان القا می کند. باید با توجه به تک یا دو نفره بودن تخت، تخت کودک و نو جوان اندازه درست را در نظر گرفت. معمولا در تخت استاندارد یک نفره طول ۲ متر، عرض ۹۰ سانتی‌متر و ارتفاع ۳۵ سانتی‌متر در نظر گرفته می شود و این میزان برای تخت دو نفره ۲۰۰ میتر طول و عرض ۱۸۰ سانتی متر است. البته تخت هایی به نام king size نیز موجود است که فضی بیشتری ارایه می دهد و مناسب افراد با جثه بزرگتر است.

ارتفاع تخت

ارتفاع تخت خواب نیز از دیگر عوامل مهم است که تاثیر به سزایی در آرامش هنگام خواب دارد. تخت‌ استاندارد نباید مماس با زمین باشد. داشتن مقداری ارتفاع حس بهتری در خواب ارایه می کند. به عبارتی بهترین زاویه‌ای که هنگام نشستن روی تخت باید بین زانو و ران ایجاد شود ۹۰ درجه است به طوری که کف پاها در تماس کامل با کف زمین باشد و زانوها قائم بر بدن قرار گیرند.

انتخاب تشک خوشخواب استاندارد

باید پذیرفت که اگر شما گران ترین سرویس تخت و کمد را هم که تهیه کرده باشید اگر تشک زیرتان استاندارد نباشد این سرویس ارزشی ندارد. خوشخواب خوب دارای ویژگی های متعددی است که در ابتدا سفتی و نرمی آن برای خریداران اهمیت بیشتری دارد. نرمی و سفتی ییش از اندازه سبب فشار حداکثری به ستون فقرات می شود. پزشکان معتقدند نرمی تشک می بایست متعادل باشد به طوری که ستون فقرات و سر در یک راستا قرار گیرند.لبته های دور تشک به کمک دستگاه دور دوز تشک دوخته می شوند که کمک زیادی به استحکام آن دارد، قبل از خرید لبه های آن را بررسی کنید.

مطمن باشید اگر تشک درستی را انتخاب نکنید تمام هزینه هایتان برای تهیه سرویس خواب به هدر رفته است.

بیشتر بخوانید: تشک سفت بهتر است یا نرم ؟

انتخاب بالش خواب استاندارد

آنچه در انتخاب بالشت خوب باید مورد توجه قرار گیرد شکل ظاهری و محتوای آن است. بالشت چهارگوش نمی‌تواند بالش مناسبی باشد چرا که به جای پر کردن ناحیه گودی گردن، زیر شانه‌ها را می‌گیرد و موجب قرار گرفتن ستون فقرات در حالت نامناسب و درگیری آن‌ها می‌گردد به گونه‌ای که نواحی گردن و کتف و شانه در حالت فشار و درگیری کامل قرار دارند و در این موارد فرد در هنگام بیدار شدن از خواب احساس خستگی، درد در نواحی گردن، شانه، کمر و حتی سر می‌کند. بنابراین بهترین شکل بالشت، به صورت گرد است که بتواند گودی گردن را پر کند.

بهترین محتوا برای یک بالشت مناسب پَر است اما متأسفانه بسیاری از افراد نسبت به پر حساسیت دارند بنابراین می‌توان از بالشت‌های ضد آلرژی استفاده کنند. البته بعضی از انواع پنبه‌ها و مواد مصنوعی که به لطافت و نرمی پَر هستند هم می‌توانند جایگزین مناسبی برای پَر باشند به شرط آن‌که وقتی سر روی بالشت قرار می‌گیرد، بالشت فرم گردن و سر را به خود بگیرد و تحت فشار نباشد. محتوای داخل بالش به صورت مکانیزه با دستگاه پرکن بالش پر می شود.

ارتفاع مناسب برای یک بالشت معمولاً ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر است که باید توجه داشت تا موجب فشار بر دیسک‌ها و عضلات در زمان استراحت نگردد. برای رعایت بهداشت باید هر سال بالشت خود را عوض کنیم تا از بروز یک‌سری بیماری‌های عفونی برای خود جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید: کدام الیاف بالش مناسب تر است

آنچه در این نوشته به آن اشاره شد، تنها بخش کوچکی از جزئیات تهیه یک سرویس خواب با ویژگی‌های مطلوب و مناسب بود. شما می توانید مشاوره بهتری از فروشندگان کالای خواب دریافت کنید.