ریل و واگن خطی چیست ؟

هدایت کننده خطی (Linear Guide) یا ریل واگن قطعه ای است که به کمک آن می توان تکیه گاه متحرک در یک جهت رفت و برگشت را ایجاد کرد. واگن می تواند در جهت ریل به سمت جلو و عقب آزادانه با دقت بالایی حرکت کند. به عبارتی لینیر گاید به منظور سوار کردن بار مکانیکی برای حرکت خطی استفاده می شود که توسط آن می توان یک حرکت خطی با بازده بالا را ایجاد کرد. این حرکت روی المان های گردنده مثل ساچمه یا رولر انجام می گیرد و به همین دلیل اصطکاک بسیار کمی دارد. لینیرگاید برای حرکت های پرتکرار خطی بسیار کار آمد است.

ویژگی لینیر گاید

اصطکاک به وجود آمده در حرکت واگن در لینیر گاید بسیار پایین است به همین دلیل نیروی کمی برای به حرکت در آمدن این مجموعه نیاز است. اصطکاک بین ریل و واگن از نوع غلطشی است. همین خصوصیت باعث شده با مصرف توان کم‌، باری را با سرعت بالا حرکت داد. این مزیت در مواردی که بار با سرعت زیاد حرکت رفت و برگشتی دارد بسیار  اهمیت دارد. بخش ریل و واگن از یکدیگر جدا هستند و می بایست برای استفاده با دقت بالا مونتاژ شوند.

جنس ریل و واگن

ریل ها معمولا از جنس فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) با روکش کروم تولید می شوند و بعد از ریخته گری و فرزکاری به کمک سنگ‌ زنی دقیق و سپس پولیش کاری به درجه کیفیت مطلوب می رسند. به دلیل داشتن این دقت آب بندی مناسبی دارند.

واگن ها از اجزای پلاستیکی مختلف درست شده اند و باید از باز کردن غر ضروری آن ها خود داری کرد. همیشه نظافت آن ها را رعایت و از ورود اجسام خارجی و آلودگی به آن ها جلوگیری به عمل آورد.

بیشتر بخوانید: انواع برنر گازی

فاکتورهای انتخاب ریل و واگن

برای تهیه این تجهیزات شاخص های متعددی وجود دارد. همچنین ویژگی های زیادی در این محصول نهفته است که برای انتخاب هوشمندانه می بایست از آن آگاهی داشت. برخی از این ویژگی ها عبارت است از:

  • بار استاتیکی: نیرویی تحمل شده توسط راهنما
  • بار دینامیکی: نیروی تحمل شده توسط راهنما در زمان حرکت واگن
  • عمر کاری: مقدار زمانی که قبل از خرابی مجموعه در سلامت کامل کار می کند
  • سرعت: سرعت نسبی میز یا واگن در برابر ریل

ریل و واگن در مدل های مختلف ساخته می شود. بلبرینگ خطی، رولبرینگ خطی، راهنمای بادامکی و مینیاتوری از انواع آن است. نوع بلبرینگی آن به دلیل ویژگی هایی نظیر استحکام، دوام، مقاومت به سایش و دقت بالا از پر استفاده ترین آن است.

ریل و واگن بلبرینگی

ریل و واگن بلبرینگی

کاربردهای ریل و واگن

این سیستم در قیاس با دیگر سیستم های حرکت خطی از کارایی و دقت بالاتری برخوردار است. به همین دلیل برای مواردی که حساسیت حرکت نیاز است از آن استفاده می شود. انواع ماشین کنترل عددی سی ان سی و ربات های Pick & Place نمونه های کاربرد این سیستم است.

در برخی ماشین آلات بسته بندی که حرکت های خطی دارند مانند دستگاه استرچ پالت نیز از این سیستم استفاده می شود. ریل و واگن در دکل این ماشین نصب شده و رول گیر را بالا و پایین آورده تا پالت بسته بندی شود. استفاده از این حرکت دهنده خطی کیفیت و نظم استرچ را به شدت افزایش داده و عمر این قسمت از دستگاه را بالا می برد. باید توجه داشت خوردگی، گیر کردن براده و آشغال در لابلای ریل از موارد آسیب زننده به این بخش است. روغن کاری به موقع و تمیز کاری این بخش طول عمر لینیر گاید را بالا می برد.