برای پر کردن مواد پودری و آردی و انواع گرانول های خوراکی و صنعتی می بایست از دستگاه پرکن پودر استفاده شود. کیسه های بزرگ ادویه جات، سیمان و گچ، قهوه، نخود و لوبیا و سایر بنشن ها را به کمک پرکن در کیسه و بسته های شبیه به آن ذخیره می کنند. داشتن این وسیله کمک زیادی به دقت وزنی پر شده و جلوگیری از کم فروشی و اضافه وزن می کند که در طولانی مدت صرفه اقتصادی زیادی خواهد داشت.

این ماشین نیز دارای یک سری بخش ها و ویژگی ها است که در زیر به آن ها اشاره مختصر می شود. صنایع ماشین آلات محبوب سعی بر آن دارد که تمامی موارد مهم در فرآیند تولید دستگاه پرکن را در نظر گرفته تا دستگاهی کارا به دست متشریان گرامی برساند.

موتور ترمز دار

با روشن کردن دستگاه و استارت پرکردن، دور موتور به کمک تسمه به ماردون انتقال می یابد. در هنگام کار با موتور‌ های الکتریکی در بسیاری از موارد نیاز است که پس از خاموش کردن موتور محور بلافاصله بایستد تا باعث اختلال در کار نشود. اگر موتور انتخاب شده ترمز دار باشد درجا از حرکت می ایستید و چرخش ماردون بعد از خاموشی وجود ندارد. الکتروموتور ترمز دار ترکیبی از موتور القایی به همراه دیسک ترمز است. استفاده از موتورهای ترمز دار بر دقت پرکن نیز تاثیر می گذارد

هماهنگی با تسمه نقاله

معمولا برای افزایش کارایی در زیر نازل دستگاه کیسه پرکن از دستگاه تسمه نقاله استفاده می شود. این بخش سبب می شود تولید مکانیزه تر و روان تر انجام شود. کیسه از مواد پر شده و بعد از رها شدن روی تسمه افتاده و با زدن پدال موتور تسمه نقاله به چرخش در آمده تا کیسه را به محل مورد نظر مثل بارگیری، دوخت، لیبل زنی و … هدایت کند. طول تسمه با توجه به نیاز تولید می شود.

تابلو برق کارامد

داشتن تابلو برق استاندارد با سیم کشی اصولی از موارد مهم یک دستگاه برقی به شمار می آید. محل تابلو باید جایی انتخاب شود که همیشه در دسترس باشد. استفاده از ارت نیز یکی از موارد مهم در ایمنی دستگاه است. اینورتر، کنتاکتورها و رله می بایست از نظر کارایی تایید شده باشند.

بیشر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه شرینک پک

نگهدارنده کیسه

کیسه در دهانه نازل نصب می شود تا موادی که ریزش می کند به راحتی درون آن ریخته شود. این نگهدارنده با توجه به سیستمی که طراح تولید می کند متغیر است. برخی ها با مکانیزم های مکانیکی و دستی کیسه را فیکس و برخی دیگر به کمک جک های پنوماتیکی و کامپکت کیسه را در دهانه نازل درگیر می کنند. طبیعتا استفاده از جک های پنوماتیکی و به خصوص مدل های مینیاتوری و کامپکت هزینه دستگاه کیسه پرکن را افزایش می دهد.

مکانیزم نگهدارنده کیسه به کمک جک های پنوماتیکی

مکانیزم نگهدارنده کیسه به کمک جک های پنوماتیکی

حجم مخزن

حجم مخزن دپو با توجه به مواد و میزان کار تعیین می شود. هر قدر میزان جایگیری مواد انباشته شده بیشتر باشد زمان سیکل تغذیه مواد به داخل مخزن افزایش می یابد. جنس این مخزن می بایست از استیل ۳۰۴ در نظر گرفته شود که امکان شستشو و نظافت آن فراهم شود و در زمان تماس با رطوبت دچار زنگ زدگی نشود.