برای اینکه کسب و کار دقیق و استاندارد خود را راه اندازی و تکمیل کنید نیازمند ماشینی کردن یا در اصطلاح مکانیزاسیون کردن صنعت خود هستید. دستگاه پرکن پودر یکی از این ملزومات است تا روند تولید و بسته بندی آن را با تعداد بالا و کیفیت مطلوب شکل دهد.

دستگاه پرکن پودر

همانطور که از نام دستگاه مشخص است اشاره به ماشینی است که توانایی پرکردن ظرف یا بطری را دارد. موادی که جامد هستند و ساختاری پودری شکل دارند به کمک این نوع پرکن بسته بندی می شوند. دانه های موادی که به کمک پرکن پودری بسته بندی می شود می تواند از گَرده تا اندازه ای نظیر فندوق (گرانولی شکل) داشته باشد.

مکانیزم کارکردی پرکن ها شبیه به یکدیگرند اما در جزئیات تفاوت هایی دارند. برخی ها برای تسریع در روند تولید دارای خروجی های مختلف هستند به طوری که با یکبار استارت چند بسته را پر می کنند. دستگاه کیسه پرکن نیز یکی از مواد پر استفاده است که برای بسته بندی کردن محصولات است که درون کیسه ریخته می شوند مثل: سیمان، گچ و مواد گرانولی.

دقت دستگاه پرکن

یکی از اولین خواسته هایی که از یک دستگاه پودر پرکن انتظار می رود دقت و صحت میزان ریزش مواد است. فرض کنید قرار است روزانه ۲۰۰۰ کیسه کچ را پر کنید. مشخصا پر نمودن این سطح از کیسه با دست امکان پذیر نیست. ضمن اینکه مقدار خطای کیسه اول با کیسه آخر بسیار بالا است که در طولانی مدت مقرون به صرفه نخواهد بود. بخش مهم تر اینکه موضوع را برای پودر و گرانول های گران قیمت در نظیر بگیرید حتما توجیه استفاه از پرکن پودر تداعی خواهد شد. مکانیزم های به کار رفته در دستگاه پرکن برای ریزش مختلف است.

مکانیزم قطع و ریزش در پرکن پودر

مکانیزم کارکرد پرکن پودر و هدایت مواد، به کمک ماردون یا اسکرو صورت می گیرد. ماردون شافتی است که دور آن به صورت پره ای مارپیچی جوشکاری شده و در امتداد آن ادامه یافته است. چرخش ماردون باعث می شود مواد پودری از لابلای آن حرکت کرده و به خروجی نازل منتقل شود.

مکانیزم ماردون در دستگاه پرکن پودر

یکی از مزیت های ماردون به حرکت در آوردن مواد پودری و جلوگیری از چسبیدگی آن است که باعث می شود مواد قبل پر شدن یک بار تکان خورده و یک دست شوند. حرکت ماردون نیز به کمک زمان سنج قابل تنظیم است. برای مثال چرخش ماردون در ۵ ثانیه. این زمان در ابتدا برای میزان ریزش مواد تنظیم می گردد.

بهره گیری از لودسل نیز نوع دیگری از فرمان دهی برای قطع ریزش مواد است که دارای دقت مطلوبی است. این حسگر به سیستم تزریق متصل شده و با فرمان تزریق، فرآیند پرکردن صورت می گیرد و زمانی که به وزن مورد نظر نزدیک می شود با سرعت کمتری پر کردن انجام می شود تا به وزن نهایی برسد.