دستگاه پرکن

فرآورده های تولید شده به منظور ارائه در بازار درون کیسه، نایلون، انواع بطری و ظروف بسته بندی می شوند. عمدتا این کار به کمک دستگاه پرکن انجام می گیرد. پرکن ها ماشین های پرکاربردی هستند که با تلرانس خطای بسیار اندک و سرعت بالا محصولات را درون ظروف از پیش تعیین شده میریزند.

دستگاه پرکن مایعات

به طور کلی مواد سیال می بایست با مکانیزم مخصوص خود پر شود. مایعات دارای غلظت های مختلفی هستند. برخی مانند آب به سرعت به شکل ظرف در می آیند و بسیار رقیق هستند که با مکانیزم ثقل پر می شوند. برخی مایعات مانند مواد روغنی و ژل ها دارای غلظت بیشتری هستند که بهترین گزینه مکانیزم موتور و پمپ است تا با مکش از مخزن هدایت و به نازل برسد. دسته دیگری از مایعات مانند عسل نیازمند سیستم سیلندر پیستون است تا امکان پر شدن مهیا شود. درصد خطا در این سیستم بسیار اندک است.

اضافه کردن بر تعداد نازل های پرکن در مایعات مرسوم است. دستگاه مایعات پرکن را به صورت خطی و روتاری تولید می کنند که هرکدام ویژگی های خود را دارد.

دستگاه پرکن گریس یکی از نمونه ماشین های پرکن محسوب می شود. این دستگاه دارای سیستم پمپ برای تزریق است. انواع شیره ها و مواد روغنی شکل نیز امکان تزریق در ظرف را دارند.

دستگاه یاد شده دارای دو نازل با شیر اکچویتر است و بدنه آن کاملا از استیل با استاندارد ۳۰۴ ساخته شده.

امکان تغییر در تعداد نازل ها براب بهره بری بیشتر وجود دارد. سیستم تایمر زمان قطع عملکرد پر کردن را کنترل می کند تا با دقت هرچه بیشتر مواد درون ظرف جای گیرند.

برای پر شدن بهتر گریس و مواد روغنی سیستم تزریق از کف ظرف انجام می شود تا فضای خالی در ظرف ایجاد نشود.

ظرفیت کاری چنین دستگاه را می توان در هر ساعت تا ۴۰۰ ظرف ۱ لیتری تخمین زد.

برای حذف نیروی کاری و اتوماتیک سازی دستگاه می توان از نوار نقاله و دستگاه درب بندی استفاده نمود.

پرکن گیریس

دستگاه پرکن پودر

موادی که به صورت گرده ای، پودری یا گرانولی شکل هستند را با پرکن پودری بسته بندی می کنند. این نوع ماشین آلات دارای یک مخزن دپو هستند که با فشردن پدال عملیات پر شدن آغاز می گردد. مکانیزم عملکردی آن عموما با چرخش ماردون و انتقال مواد از مخزن به خروجی نازل در بازه زمانی تعیین شده صورت می گیرد.

موتور مورد استفاده در این ماشین ها از نوع ترمز دار است تا بعد از قطع ریزش، درجا توقف کرده و چرخش ماردون صورت نگیرد. دامنه پرکردن می توان از ۱۰ گرم تا ۱۰۰ کیلوگرم متغیر باشد. دستگاه کیسه پرکن نمونه این تجهیزات است که برای پر کردن سیمان، گچ و … کاربرد فراوانی دارد.

کیسه پرکن

دستگاه پرکن کیسه از انواع پر استفاده پرکن پودری محسوب می شود که در معادن، کارخانجات تولید کننده سیمان و گچ و مواد گرانولی، صنایع غذایی نظیر برنج و … کاربرد وسیعی دارد.

عمدتا پرکن های کیسه ای دارای یک دهانه خروجی هستند. دهانه باز کیسه به کمک یک یا دو جک پنوماتیکی بر حسب طراحی، به لوله خروجی تزریق مواد متصل می شود و تا انتهای فرایند پر شدن ادامه پیدا می کند.

دامنه پر کردن دستگاه قابل تنظیم است و می توان از کیسه های ۱ تا ۱۰۰ کیلوگرمی را پاسخگو باشد.

مکانیزم پرکردن با چرخش ماردون و زمان داده شده به مدار فرمان شکل می گیرد. موتور محرکه نیز برای دقت بیشتر از نوع ترمز دار انتخاب می گردد.

هماهنگ سازی سیستم تزریق با دستگاه تسمه نقاله در زیر دهانه ریزش کمک بهتری در اتوماسیون پرکن می کند.

دستگاه پرکن ساشه

یکی از ماشین آلات نوین و بسیار کارامد در زمینه پرکن محصولات، دستگاه ساشه زن است. با افزایش استفاده اقلام مصرفی به صورت تک نفره در رستوران ها، مراکز تفریحی و آشپزخانه ها نظیر سس ها، نمک، قهوه، مواد شوینده و … کاربرد این دستگاه بیش از پیش نمایان شده است. پرکن ساشه هم برای مواد پودری و هم مایعات قابل طراحی است.

اهمیت استفاده از این نوع دستگاه سوای استفاده بهینه و به صرفه از محصولات، جنبه بهداشتی نیز دارد. برای مثال آبلیمو و سس های تکی ارایه شده در رستوران ها برای بالا بردن سطح بهداشت توسط ساشه پر می شوند.

مکانیزم کارکرد پرکن ساشه پودر