خوشخواب ها از لایه های مختلفی تولید می شوند، از فوم و اسفنج گرفته تا لایه راحتی و نگهدارنده ها. بعد از روی هم قرار دادن این لایه ها آن را به منظور حفظ زیبایی و این الیه ها با پارچه مورد نظر می پوشانند و به کمک دستگاه دور دوز تشک اتوماتیک یا دستگاه دور دوز تشک نیمه اتوماتیک چرخ دوزی می کنند. اگر از دردهای کمر رنج می برید بهتر است نقش تشک خواب را بررسی کنید. تشکی که ستون فقرات را به خوبی پشتیبانی کند دردهای ناحیه کمر را التیام می بخشد. تقریبا همه ما در سنین ۳۰ تا ۵۵ سالگی با کمرد درد آشنا می شویم. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که تشک سفت بهتر است یا نرم ؟ شاید هرکس به فراخور شرایط و فیزیک بدنی بدان پاسخ متفاوتی بدهد.

تشک نرم

شاید پیشتر این ذهنیت در بین مردم جا افتاده بود که نرم بودن زیر کمر و تشک سبب راحتی ستون فقرات و ناحیه های کمر می شود. اما پزشکان امروزه نرمی بیش از اندازه را مضر دانسته و خود آن را عامل دردهای کمر بعد از خواب می دانند. وقتی نرمی تشک خوشخواب بیش از اندازه باشد با دراز کشدن بدن شما در آن فرو رفته و درجات آزادی بدن شما کمتر می شود. این عامل سبب تعریق بیش از اندازه نیز می شود. فرو رفتن بدن در تشک سبب می شود ماهیچه ها مدام برای حفط تعادل حرکت داشته باشند، به همین دلیل در صبح و زمان بیدار شدن احساس خستگی زیادی خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: ویژگی های تخت خواب استاندارد

پزشکان معتقدند نرمی تشک می بایست متعادل باشد. به طوری که ستون فقرات و سر در یک راستا قرار گیرند.

تشک سفت

وضعیت صحیح ستون فقرات در هنگام خواب

وضعیت صحیح ستون فقرات در هنگام خواب

اگر خوشخواب سفتی بیش از حدی داشته باشد ناحیه شانه و لگن روی تشک تماس دارد و فشار زیادی تحمل می کنند و ستون فقرات باز هم در وضعیت استراحت قرار نمی گیرد. وقتی به پهلو بخوابیم فشار را بیشتر حس خواهیم کرد. به علت فاصله هایی که بین نقاط مختلف بدن شما ایجاد خواهد شد راحتی ایده آل برای به خواب رفتن شما به وجود نخواهد آمد و ممکن است در این تشک شما احساس سرما کنید و در نتیجه خواب راحتی نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: راه هایی برای افزایش عمر تشک

پزشکان معتقدند نرمی تشک می بایسد متعادل باشد. به طوری که ستون فقرات و سر در یک راستا قرار گیرند. به عبارتی تشک مناسب تشکی با سفتی متناسب است تا آزادی ماهیچه های بدن شما را تضمین کند. انواع تشک چه طبی و چه فنری دارای درجات سفتی متفاوتی هستند که می توان با توجه به شرایط گفته شده یکی از انواع آن را انتخاب نمود. فراموش نکنید خوشخواب هایی تهیه کنید که دارای بسته بندی و وکیوم شده باشند تا آلودگی در آن نفوذ نکرده باشد. این تشک ها به کمک دستگاه بسته بندی تشک پلاستیک کشی می شوند.

شاید حالا بتوان به سوال اول که تشک سفت بهتر است یا نرم پاسخ بهتری داد که تشک خیلی سفت یا خیلی نرم عامل ایجاد فشار بیش از حد به ناحیه ستون فقرات خواهد شد. تشک استاندارد باید پشتیبانی کننده تعادل مناسب برای راحتی ستون فقرات و قرارگیری آن در موقعیت مناسب باشد، آن زمان است که پس از مدتی روی آن به خواب راحتی فرو خواهید رفت.