استرچ چیست ؟

واژه استرچ ( به انگلیسی Stretch ) به معنای کش آمدن است. این واژه اشاره به کشیدن لایه پلیمری روی محصول که از آن برای بسته بندی استفاده می شود حکایت دارد. این ماده به صورت رولی در عرض، طول و ضخامت های مختلف تولید می شود.

مواد تشکیل دهنده فیلم استرچ

متداول ترین ماده تشکیل دهنده فیلم استرچ، پلی اتینل با چگالی خطی کم ( به انگلیسی Linear low-density polyethylene ) یا به اختصار LLDPE است. این ماده به کمک کوپلیمر سازی اتیلن با آلفا الفین ها که رایج ترین آن ها بوتان، هگزن و اوکتن است تهیه می شود.

Linear low-density polyethylene

خاصیت کششی فیلم استرچ

استفاده از آلفا الفین های بالاتر مانند هگزن یا اوکتن باعث افزایش ویژگی های فیلم استرچ، به ویژه در رابطه با کشیدگی، مقاومت در برابر شکست و سوراخ شدگی می شود. این خاصیت سبب شده تا با تولید لایه ای این محصول از آن برای بسته بندی و محکم نگه داشتن کالا و اجناس استفاده شود.

روال کاری به این صورت است که معمولا محصولی که شکل ظاهری خاصی ندارد روی پالت قرار می دهند و این لاسه را با کششی معین دور آن می کشند. این کار به کمک دستگاه استرچ پالت انجام می گیرد. در مواردی با اعمال حرارت کم به نایلون استرچ بسته بندی را مستحکم تر می کنند.

امروزه با توجه به آلودگی های زیست محیطی و خطر مواد تجدید ناپذیر، این نایلون ها را به گونه ای تولید می کنند که به چرخه طبیعت برگردند و تجدید پذیر باشند.